Az aranyhal tartása

Az aranyhaltartás főbb tudnivalói


Ahhoz, hogy sikeres és felelősségteljes aranyhaltartóknak nevezhessük magunkat, nagyon fontos tisztában lennünk, hogy milyen körülményeket kell biztosítanunk kedvenceinknek. Ezek hiányában általában rövid életűek lesznek halaink és egy kezdeti csalódás sok ember kedvét el is veszi a további próbálkozástól, pedig ha pár egyszerű dologra odafigyelünk, rendkívül mutatós és hosszú életű “barátság” veheti kezdetét. Három fő szempont szerint, fontos a hal hő-, fény-, és térigényét tudnunk, ezen kívül biztosítani kell számukra a kedvező vízminőséget, a szűrést vagy a vízcserét.


Hőigény

Az aranyhal az akvarisztika beosztása szerint, a ,,hidegvízű” medencékben tartható fajok közé tartozik. Ez a trópusi díszhalakkal szemben azt jelenti, hogy a számukra optimális vízhőmérsékleti érték tágabb határok között mozog. Fontos megjegyezni, hogy a ma ismert “értékesebb” nemesített fajtákra (oroszlánfejű, égrenéző stb.) ez már kevésbé igaz, mert ezek a fajták már nem viselik el hosszú ideig a 5°C alatti tartós hőmérsékletet, éppen ezért ezeket célszeű télen kiszedni a tóból és zárt helyen teleltetni 15-20°C -on. De legalábbis tartósan nem eshet 14°C alá a vízhőmérséklet. A lehűlés ugyan nem okozza vesztüket, azonban ellenálló képességük jócskán leromlik, ami miatt fogékonyak lesznek a különböző betegségek iránt valamint különböző anyagcsere-zavarokat okozhat, mint például: étvágytalanság, elhízás, emésztési-zavarok. Nyáron az aranyhal számára optimális hőmérséklet a 24-25°C Télen az ún. átteleltetéshez a szabadban 4-5°C a jó, tehát a medencéket fedni kell.

Fényigény

Ennek ismerete rendkívül fontos. A kint tartott halak szívesen elviselik a reggeli illetve késő délutáni, valamint a szórt fényt, azonban a tűző napot nem kedvelik. A közvetlen erős napfény irritálja a halat, hosszú távon akár a jellemző sajátságaik rovására is megy a túl hosszú ideig tartó túl erős fényhatás. Ezért célszerű félárényékos, helyre helyezni a tartóedényüket.Ha ezt nem tudjuk megoldani, készítsünk valami árnyékolót (nád, gyékény, stb...) akváriumukat semmiképp ne helyezzük az ablakba, de még az ablakon beszűrődő napfény se érje lehetőleg. (Ha akváriumban tartjuk.)


Térigény


Erre a kérdésre nem egyértelmű és nem minden esetben egyforma a válasz ezért itt csak az általános, hobbi célú aranyhaltartás térigényéről lesz szó. Ez elsősorban az állat nagyságától, fajtájától, a tartás módjától valamint a hőmérséklettől függ. A halak élettere a víz, ezért nem csak a mozgás miatt van rá szükségük, hanem a víz, mint közeg egyszerre több funkciót is ellát, mint például: Ez a gázcsere közeg, itt történik az állatok oxigén felvétele illetve a szén-dioxid leadása. Az élettevékenységből adódó salakanyagok leadása, részben lebontása és részben feloldása. Valamint ez a mozgási közegük, életterük is egyben. Egyszerű hobbicélú haltartás szempontjából a szűk élettér nem káros, hiszen az aranyhalaknak általánosságba véve csekély a mozgásigényük, valamint a viszonylag csekély oxigénszükséglete is lehetővé teszi a szűk élettérben való tartásukat. Ettől függetlenül a víz frissen tartása ilyen körülmények között is nagyon fontos, ez történhet
szobai szökőkút vagy levegőpumpa esetleg egy asszimiláló növény segítségével. Egy-két adat a “cm/liter” Ha szűk hely áll rendelkezésre és nem engedhetünk meg magunknak egy nagy akváriumot, kis edényben érdemes fiatal, 2-4cm hosszúságú halakat tartani, ezeknek a vízigényük 1,5-3liter/hal Fontos megjegyezni, hogy a tartóedényt soha ne töltsük meg színültig, mindig hagyjunk 1,5-2cm távolságot az edény felső peremétől.
 

Vízminőség, vízcsere

Ahogy fentebb már említettük, az aranyhal kevésbé igényes a vízminőségre. Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen figyelmen kívül hagyható szempont a víz megfelelő tisztítása. Az esővíz, tiszta kutak vize legtöbbször jobb a halak számára, mint a vezetékes, csapból folyó víz, hiszen ez utóbbi legtöbbször klórral kezelt. Általában viszont ez áll a legtöbb ember rendelkezésre, ezért ezt megfelelően kell “kezelni”, hogy jó legyen kedvenceinknek. Ezt a víz erőteljes átkeverésével, levegőztetésével, majd 24-48 órás pihentetéssel érhetjük el legegyszerűbben. Ezzel eltüntetjük a klór nagy részét, ami már nem káros halainknak. A víz (pH) semleges vagy akörüli tartományba essen, az 5 alatti valamint a 9 feletti már nem ideális. A víz keménysége (dH) 8-12 német keménységi fok között optimális, ez közepesen kemény vizet jelent. Fontos a víz oldott-oxigén tartalma. Ez minden esetben érje el az adott hőmérsékletre jellemző telítettségi állapot legalább 50%-át. Egy táblázatban összefoglalva látható, hogy ez pontosan mit is jelent.

°C O2 (mg/l)
4 13
5 12
10 11
15 10
20 9
25 8
30 7

Aranyhal etetése


10 °C -nál melegebb vízben már rendszeresen etethető. A hőmérséklet növekedésével a hal étvágya is növekszik, a táplálásukat is ebben a tudatban végezzük Nagyon fontos, hogy soha ne essünk túlzásba, még akkor sem, ha úgy tűnik, hogy a hal még éhes. Ha ezt betartjuk, halaink egészségesek maradnak, nem zsírosodnak el, megelőzhetjük az emésztőszervi betegségek kialakulását. 23-26°C között a legnagyobb az étvágyuk, de egy kifejlett aranyhalat akkor is elég
naponta kétszer etetni. Ez lehetőleg reggel és kora este tegyük. Egyszerre csak annyit adagoljunk nekik amennyit pár percen belül el is fogyasztanak. (Ezzel megelőzzük a vízminőség romlását, ami rosszabb esetben visszafordíthatatlan ammónia mérgezést okozhat, ami halálos a halakra nézve.) Fontos megjegyezni, hogy hirtelen időjárás változásnál csökkentsük az adagot.